Oct 20

District 2, Final Standings

Congratulations to the District 2 Angler of the Year Tom Prowant and the Co-Angler of the Year James Wilkins.

Total
PlaceAnglersWmspt.KeukaSayers Points  # fish  wt. 
1Tom Prowant4038361141025.98
2Nick Hartley363335104819.36
3Donn Troutman29273894715.70
4Charlie Sykes25293488711.20
5Keith Houseknecht3939078826.52
6Rich WrightDNF373774716.08
7Rex Magargle3140DNF71826.08
8Robert Parmer30DNF4070814.94
9Casey Magargle3335DNF68818.82
10Nick Osman3234DNF66817.34
11Lance MotterDNFDNF393959.82
12Clyde Houseknecht38DNFDNF3838.20
13Tim Barnes37DNFDNF3738.14
14Dave KozlanskyCo-ang36DNF36513.86
15Bill Boysha35DNFDNF3537.88
16Mark Gruszkiewicz34DNFDNF3437.64
17Stosh WisniewskiDNF32DNF32410.08
18Mike GalkaDNF31DNF3159.72
19Levi McCarty030DNF3058.86
20Dan EdwardsCo-ang2802837.40
21Steve Lowe28DNFDNF2824.46
22Danny Poust27DNFDNF2713.14
23Orville Ortwine26DNFDNF2612.84
24Jason Shipton24DNFDNF2411.70
25George Barnes0DNFDNF000.00
25Jamie McLaughlin0DNFDNF000.00
25Rick GaabCo-angCo-ang0000.00
Total
PlaceCo-AnglersWmspt.KeukaSayers Points  # fish  wt. 
1Jim Wilkins3936381131020.84
2Gene Snyder353140106817.60
3Dan Mook313835104715.20
4Austin Gaab274036103718.18
5Brett Dalrymple303934103714.96
6Ben Snyder2830379557.80
7Chad Wolfe3837075719.60
8Josh Mook343206648.86
9Ron Boyer323306538.58
10Terry Beck40DNFDNF4038.22
11Eric DonnellyDNFDNF393945.72
12Grant Michael370DNF3737.62
13Eddie Laforme360DNF3624.36
14Barry JacobsDNF35DNF3535.90
15Rick Gaab034Angler3445.74
16Michael Hock33DNFDNF3313.58
17Richard Jordan Jr.29DNFDNF2912.26
18Dan Edwards0AnglerAngler000.00
18Scott Laukhuff0DNFDNF000.00
18Rich Kilts0DNFDNF000.00
18David Kozlansky0AnglerDNF000.00
18Kevin Zimmerman00DNF000.00

Thank you to everyone who came out this year and for all the guys that helped me with boat checks and weigh in.

Brett

 

 

 

Oct 20

District 2, Sayers Results, 9/24/17

 

 

Pennsylvania Bass Federation District 2 – Sayers 9/24/17 Results

Place# PointsAnglersTotal # fishLunkerTotal weight Winnings 
140Robert Parmer54.629.86 $   280.00
239Lance Motter52.769.82 $   168.00
338Donn Troutman22.684.54 $   112.00
437Rich Wright21.98
536Tom Prowant21.54
635Nick Hartley11.00
734Charlie Sykes10.74
80Dan Edwards00.00
80Rick Gaab00.00
80Keith Houseknecht00.00
Place# PointsCo-AnglersTotal # fishLunkerTotal weight Winnings 
140Gene Snyder43.949.82 $   140.00
239Eric Donnelly42.965.72 $     84.00
338Jim Wilkins33.72 $     56.00
437Ben Snyder22.86
536Austin Gaab12.54
635Dan Mook11.08
734Brett Dalrymple10.82
80Ron Boyer00.00
80Josh Mook00.00
80Chad Wolfe00.00
Total number of fish34
Total weight of fish56.04lbs.
Average fish weight1.65lbs.
Total number dead fish0

 

Oct 07

District 14 TBF National Championship Semi-Final Day 1

ANGLER FISHWEIGHT
ANDREW SHUFELTON524.56
CHARLES SIMMON524.22
JOHN SCHOENERPA523.25
CHRIS GORENY518.24
TODD TIMLECKON518.13
BRIAN SANSONNY517.47
JACK SZENTMIKLOSIPA516.51
SEBASTIEN DEROYON515.38
JEFF TURNERON514.99
RANDY SHIRKPA414.39
GIANCARLO OTTOLINOON314.26
NICK VALLAON414.07
RICHARD WITUSHYNSKYPA514.05
JOE PACHOLEC SR.PA413.37
SHAWN RICHARDPA513.34
MATT PEZZETTAON513.20
TIM MACKNAIRPA513.15
JOE CULVERPA511.93
JOSH SHEETSPA411.87
GEORGE YUNDNY511.65
MAURICE HUDSON JRPA511.06
DEREK HORNERPA49.58
MATT WHITEPA59.31
DARYL STANKEWICHPA59.18
RUSSELL WATKINSON58.92
SEAN MCLAUGHLINON28.67
JEFF MANROSSPA58.44
DONALD DICKPA27.26
JOE RODRIGUESON27.21
MITCH METCALFPA26.72
GEORGE SALIBAON26.70
GARRY WOODRUFFNY36.65
MATTHEW DAVISPA25.37
RYAN ANDERSONPA25.24
DANIEL NICHOLASPA25.13
MICHAEL STRANAHANNY24.92
KENNETH RAMSIERPA24.87
DAARON JOYNERON24.35
MARK GRUSZKIEWICZPA24.10
CASEY MAGARGLEPA23.11
BOB BRODYPA12.97
ED COWANPA22.91
JOSEPH BOOKERPA12.02
TOM LUCIANONY11.67
JOHN D. KOPPPA 0.00
DEREK LANDRYON 0.00
SCOTT SHERIDANON 0.00
MITCH HEATONPA 0.00
RICHARD WRIGHTPA 0.00
FISHER STEWARTPA 0.00
JESSE KRALLON 0.00
JAMES DEHOOGON 0.00
CHRIS EPISCOPOPA 0.00
JOSHUA W. HOSHOURPA 0.00
CHRISTOPHER J. WILSONPA 0.00
SCOTT DUTTERAPA 0.00
THOMAS HAFNERPA 0.00
BARRY BURFORDPA 0.00
MIKE SMITHPA 0.00
MATT JAPCHENPA 0.00
TONY DORMANPA 0.00
RON BANEPA 0.00

 

CO-ANGLER FISHWEIGHT
COLTON SOWERSPA519.41
BRETT DALRYMPLEPA518.66
BILLY HINESPA516.77
WILL MCFARLANEON515.88
DAVID DUMASNY513.89
SAMUEL NOEL JRPA413.10
NICHOLAS YEUNGON412.67
HARRY MILESPA412.20
JAYSON SALIBAON512.08
JOE PACHOLEC JR.PA511.71
DAVE KOZLANSKYPA511.36
COLTON HIGGINSPA59.77
DANIEL PETERSONPA59.56
JOSIAH HOEFLERPA49.52
ANDRE DUQUESNAYNY29.20
PATRICK WONGON59.19
LUKE MUSTONY47.58
ROB YOUNGON37.40
RON TAYLORPA26.82
WENDY WONGON26.70
LUIS JIMENEZPA26.60
SCOTT HILEMANPA16.19
CHAD WOLFEPA45.79
DAVE WILTPA25.75
GARRETT GEIGERPA25.31
DERRICK VORICCIPA15.02
JASON ADAMSONON44.83
SCOTT CARLISLEPA34.83
FREDERICK CHILLUFFONY24.71
WAI CHO TANGON34.27
MIKE MURPHYON13.87
JAMES T. WILKINSPA13.58
AARON VELLAON12.88
DAVID DORMANPA12.32
HUNTER BRUNERPA22.28
ED ROSENBERGERPA12.18
KADE WESNERPA12.07
NATHAN COTEPA11.77
BILL BURNSIDEPA11.68
JOHN HENNINGPA11.35
RONALD LIVERSPA0.00
PHILIP R. SULLIVANPA0.00
RICH AASENON0.00
STEPHEN KOCHPA0.00
JAY NEWSOMEPA0.00
JIM STRUBLEPA0.00
MIKE GIRADIPA0.00
JARED BURROWSPA0.00
DAVE CIARLETTAPA0.00
STEPHEN KINGON0.00
JOHN RUPPPA0.00
GARY LAIRDPA0.00
COLBY RUSSELLNY0.00
THOMAS ULINTZPA0.00
NICK ALBANONY0.00
RICK WEATHERILLON0.00
DANIEL CAMILLERION0.00
CARL WILSONPA0.00
STEPHEN COLLINSON0.00
ANDREW HOSTLERPA0.00
LARRY COEON0.00
MERVEN KULONON0.00

Sep 25

2017 District 3 Tournament 3 Results