↑ Return to Tournaments

2011 District 3 Northeast River Results

 D 3 – Northeast River

 Angler of the Year standings are listed on District 3 page located at the top of our website.

Place
Name

Anglers

Club
#Evnt
Fish
Wgt
Pen
B/F
Total
Pts
1
William Barlow
Brandywine Bass
Masters
3
15/12

44.62

1.50

4.23

43.12

116
2
Joseph Booker
Brandywine Bass
Masters
3
12/12

41.72

5.73

41.72

107
3
Larry Moore
Brandywine Bass
Masters
3
10/10

27.89

4.48

27.89

99
4
Raymond
Bradshaw III
Lebanon County
Bass Anglers
3
11/11

26.37

26.37

95
5
Scott Amig
South Central PA
Basscasters
3
9/
9

23.92

3.30

23.92

94
6
Michael Sabbi
Brandywine Bass
Masters
3
10/10

22.98

22.98

88
7
Jeff Townsend
Chester County
Bass Masters
3
9/
9

21.20

21.20

87
8
Robert C.
Oberly
Lancaster County
Bassmasters
3
8/
7

22.00

.50

2.82

21.50

86
9
Robert Blake
Lancaster County
Hawg Hunters
3
5/
5

15.14

4.44

15.14

81
9
Edward Guidon
Brandywine Bass
Masters
3
8/
8

23.10

2.03

23.10

81
11
Ed Kay
Brandywine Bass
Masters
3
5/
5

12.26

2.48

12.26

74
12
Aaron Kassab
Schuylkill County
Bass Angler
2
6/
6

20.23

5.86

20.23

68
13
Barry Townsend
Brandywine Bass
Masters
3
7/
7

15.73

15.73

64
14
David E.
Mizenko
Border Line Bass
Anglers
2
6/
6

15.92

15.92

63
15
Charles
Dorrough
Lancaster County
Hawg Hunters
3
6/
4

16.28

1.00

15.28

59
16
Richard
Witushynsky
South Central PA
Basscasters
2
5/
5

12.44

3.88

12.44

52
17
Thomas D. Brown
Lebanon County
Bass Anglers
2
5/
5

10.38

10.38

51
18
Samuel Noel JR
Brandywine Bass
Masters
2
4/
4

9.92

3.50

9.92

47
19
Randy Edgar
River Hills Bass
Masters
1
5/
5

12.86

3.42

12.86

38
20
Kris Bucher
Lebanon County
Bass Anglers
1
5/
5

11.54

11.54

37
21
Troy Davis
Lancaster County
Bassmasters
2
4/
4

9.97

9.97

36
22
Jess Salmon
Blue Mountain
Bassmasters
1
4/
4

8.91

8.91

33
22
Gary Sausman
Lancaster County
Hawg Hunters
1
5/
5

9.80

9.80

33
24
Christophe Grow
Brandywine Bass
Masters
1
3/
3

9.58

9.58

32
25
Ricky Mummert
South Central PA
Basscasters
1
3/
3

6.52

6.52

31
26
George Acord Jr
River Hills Bass
Masters
1
5/
5

8.22

8.22

30
27
Francis Boncore
Schuylkill County
Bass Angler
1
3/
3

6.14

6.14

28
28
Bruce Bramer
Brandywine Bass
Masters
2
2/
2

3.85

3.85

25
29
Louis Croce
Chester County
Bass Masters
1
3/
3

6.08

6.08

24
30
David Greenleaf
Brandywine Bass
Masters
1
2/
2

3.79

3.79

21
31
Fred Lewis
Leggett`s Creek
Bassmasters
1
1/
1

2.25

2.25

2.25

20
32
Stan Horne
Chester County
Bass Masters
1
2/
1

3.89

.50

3.39

19
33
James Weigand
Brandywine Bass
Masters
1
1/
1

2.12

2.12

2.12

18
34
Robert R.
Miller
River Hills Bass
Masters
1
2/
2

2.47

2.47

17
35
Rocco Confletti
Leggett`s Creek
Bassmasters
1

.00

.00
35
Joshua W.
Hoshour
Lancaster County
Bassmasters
1

.00

.00
35
Douglas Knepp
River Hills Bass
Masters
1

.00

.00
35
Mike Shumanis
Tamaqua Bass Club
1

.00

.00
Place
Name

Co-Anglers

Club
#Evnt
Fish
Wgt
Pen
B/F
Total
Pts
1
Michael Burton
Lancaster County
Hawg Hunters
3
13/11

37.86

1.00

5.26

36.86

114
2
Robert Hockley
Lebanon County
Bass Anglers
3
5/
5

19.59

7.23

19.59

103
3
Ronald Livers
Brandywine Bass
Masters
3
7/
7

21.64

3.81

21.64

102
4
Daniel Solomon
Brandywine Bass
Masters
3
7/
7

15.28

2.83

15.28

98
5
Ben Cluster
South Central PA
Basscasters
3
5/
5

12.25

2.41

12.25

91
6
Gregory Selby
South Central PA
Basscasters
3
6/
6

16.25

16.25

74
7
Ryan Urso
Brandywine Bass
Masters
3
6/
6

13.18

3.04

13.18

68
8
Stephen Koch
Tri-County Bass
Masters
2
5/
4

13.91

.50

1.64

13.41

67
8
Steven
Mulholland
Lebanon County
Bass Anglers
2
6/
6

13.72

13.72

67
10
Gary Leranian
Brandywine Bass
Masters
3
5/
5

10.33

3.62

10.33

63
11
Dave Ciarletta
Chester County
Bass Masters
3
5/
5

10.67

2.90

10.67

57
12
Sue Blake
Lancaster County
Hawg Hunters
3
2/
2

3.19

1.93

3.19

48
13
Scott Umberger
Lebanon County
Bass Anglers
1
5/
5

12.79

12.79

40
14
Philip R.
Sullivan
Brandywine Bass
Masters
3
5/
5

12.39

12.39

39
15
Corbin Gotwalt
South Central PA
Basscasters
1
4/
4

8.66

8.66

38
16
Larry Fair
Lebanon County
Bass Anglers
1
5/
5

9.86

9.86

37
17
Thomas
Dellinger
Lebanon County
Bass Anglers
1
3/
3

9.19

4.54

9.19

35
17
Clark Snitker
Tamaqua Bass Club
1
2/
2

6.19

6.19

35
19
Nick Canestra
Brandywine Bass
Masters
1
1/
1

3.71

3.71

3.71

34
19
Dave Wilt
Lancaster County
Bassmasters
2
5/
2

10.20

1.50

8.70

34
21
James Dunn
Lebanon County
Bass Anglers
1
5/
5

7.54

7.54

33
22
E. Deboeser
Border Line Bass
Anglers
2
1/
1

2.51

2.51

2.51

31
23
Robert Davidson
Leggett`s Creek
Bassmasters
1
2/

4.27

1.00

3.27

30
24
Sean Geerlof
Chester County
Bass Masters
1
2/
2

3.97

2.82

3.97

29
25
Vincent Riotto
Tamaqua Bass Club
1
1/
1

2.14

2.14

2.14

26
25
Steven Steiner
River Hills Bass
Masters
1
1/
1

1.33

1.33

1.33

26
27
Charles Werner
South Central PA
Basscasters
1
1/
1

2.06

2.06

2.06

25
28
Eddie E Blue
Brandywine Bass
Masters
2
1/
1

1.99

1.99

1.99

24
29
Jeff Buzzard
Brandywine Bass
Masters
1

.00

.00
29
Joshua Hertzog
Lancaster County
Bassmasters
1

.00

.00
29
Robert E. Kline
Tri-County Bass
Masters
1

.00

.00
29
Doug Lamborn
Lancaster County
Bassmasters
2

.00

.00
29
David M.
Mizenko
Border Line Bass
Anglers
2

.00

.00
29
Steve Morella
Brandywine Bass
Masters
1

.00

.00
29
Robert St
George
Brandywine Bass
Masters
1

.00

.00
29
Charles Stewart
Washbury Bass Club
1

.00

.00
29
Kim Urban
Brandywine Bass
Masters
1

.00

.00
29
Christophe
Wilson
Lunker Landers
Bass Club
1

.00

.00

You’ll have to scroll down past the minutes to find it!

Thanks to all for another great year and congratulations to

Bill Barlow Angler of the year and

Michael Burton Co-Angler of the Year!!!

July 17th – North East River

Anchor Boat Marina
District 3 would like to share with you our list of Sponsors:
  1. Susquehanna Fishing Tackle, B&B Lures, Precision Tackle, Buck’s Hunting and Sheetz

 

Pennsylvania Bass Federation District 3
Individual Tournament Results
Place
Name
Club
Fish
Wgt
Pnlty
B/F
Total
Pts
Boaters
1
Joseph Booker
Brandywine Bass
Masters
5/5
21.84
5.73
21.84
40
2
Larry Moore
Brandywine Bass
Masters
5/5
13.47
4.04
13.47
39
3
Randy Edgar
River Hills Bass
Masters
5/5
12.86
3.42
12.86
38
4
William Barlow
Brandywine Bass
Masters
5/5
11.70
11.70
37
5
Scott Amig
South Central PA
Basscasters
5/5
10.98
10.98
36
6
Richard
Witushynsky
South Central PA
Basscasters
4/4
10.34
3.88
10.34
35
7
Barry Townsend
Brandywine Bass
Masters
5/5
9.81
9.81
34
8
Gary Sausman
Lancaster County Hawg
Hunters
5/5
9.80
9.80
33
9
Christophe Grow
Brandywine Bass
Masters
3/3
9.58
9.58
32
10
Robert Blake
Lancaster County Hawg
Hunters
3/3
9.47
4.44
9.47
31
11
George Acord Jr
River Hills Bass
Masters
5/5
8.22
8.22
30
12
Raymond Bradshaw
III
Lebanon County Bass
Anglers
4/4
7.84
7.84
29
13
Samuel Noel JR
Brandywine Bass
Masters
3/3
7.68
3.50
7.68
28
14
Ed Kay
Brandywine Bass
Masters
3/3
7.35
7.35
27
15
Michael Sabbi
Brandywine Bass
Masters
3/3
6.48
6.48
26
16
Dave Ciarletta
Chester County Bass
Masters
3/3
6.08
2.90
6.08
25
17
Louis Croce
Chester County Bass
Masters
3/3
6.08
6.08
24
18
Charles Dorrough
Lancaster County Hawg
Hunters
2/2
4.79
4.79
23
19
Thomas D. Brown
Lebanon County Bass
Anglers
2/2
4.20
4.20
22
20
David Greenleaf
Brandywine Bass
Masters
2/2
3.79
3.79
21
21
Jeff Townsend
Chester County Bass
Masters
2/2
3.78
3.78
20
22
Stan Horne
Chester County Bass
Masters
2/1
3.89
.50
3.39
19
23
Robert C. Oberly
Lancaster County
Bassmasters
1/1
2.82
2.82
2.82
18
24
Robert R. Miller
River Hills Bass
Masters
2/2
2.47
2.47
17
25
Edward Guidon
Brandywine Bass
Masters
1/1
2.03
2.03
2.03
16
26
Troy Davis
Lancaster County
Bassmasters
26
E. Deboeser
Border Line Bass
Anglers
26
Douglas Knepp
River Hills Bass
Masters
Total Anglers:
28
Total Fish:
83
Ave Fish
Weight:
2.38
Total
Released:
82
Ave Fish /
Angler:
3
Total
Weight:
197.35
Ave Weight /
Angler:
2.96
Place
Name
Club
Fish
Wgt
Pnlty
B/F
Total
Pts
Non-Boaters
1
Michael Burton
Lancaster County Hawg
Hunters
5/5
15.34
4.31
15.34
40
2
Daniel Solomon
Brandywine Bass
Masters
5/5
10.14
10.14
39
2
Ryan Urso
Brandywine Bass
Masters
5/5
10.14
10.14
39
4
Larry Fair
Lebanon County Bass
Anglers
5/5
9.86
9.86
37
5
Steven Mulholland
Lebanon County Bass
Anglers
4/4
9.48
9.48
36
6
Thomas Dellinger
Lebanon County Bass
Anglers
3/3
9.19
4.54
9.19
35
7
Dave Wilt
Lancaster County
Bassmasters
5/2
10.20
1.50
8.70
34
8
James Dunn
Lebanon County Bass
Anglers
5/5
7.54
7.54
33
9
Robert Hockley
Lebanon County Bass
Anglers
2/2
7.34
4.52
7.34
32
10
Ronald Livers
Brandywine Bass
Masters
2/2
7.05
3.81
7.05
31
11
Gary Leranian
Brandywine Bass
Masters
4/4
6.71
6.71
30
12
Sean Geerlof
Chester County Bass
Masters
2/2
3.97
2.82
3.97
29
13
Stephen Koch
Tri-County Bass
Masters
1/1
1.64
1.64
1.64
28
14
Ben Cluster
South Central PA
Basscasters
1/1
1.55
1.55
1.55
27
15
Steven Steiner
River Hills Bass
Masters
1/1
1.33
1.33
1.33
26
16
Sue Blake
Lancaster County Hawg
Hunters
1/1
1.26
1.26
1.26
25
17
Eddie E Blue
Brandywine Bass
Masters
17
Jeff Buzzard
Brandywine Bass
Masters
17
Joshua Hertzog
Lancaster County
Bassmasters
17
Doug Lamborn
Lancaster County
Bassmasters
17
Gregory Selby
South Central PA
Basscasters
17
Robert St George
Brandywine Bass
Masters
17
Philip R. Sullivan
Brandywine Bass
Masters
17
Kim Urban
Brandywine Bass
Masters
Total Anglers:
24
Total Fish:
51
Ave Fish
Weight:
2.21
Total
Released:
48
Ave Fish /
Angler:
2
Total
Weight:
112.74
Ave Weight /
Angler:
2.13
Total for Tournament
Total Anglers:
52
Total Fish:
134
Ave Fish
Weight:
2.31
Total
Released:
130
Ave Fish /
Angler:
2
Total
Weight:
310.09
Ave Weight /
Angler:
2.58