↑ Return to Tournaments

2011 District 3 Gunpowder Results

Pennsylvania Bass Federation District 3
Individual Tournament Results
Place
Name
Club
Fish
Wgt
Pnlty
B/F
Total
Pts
Boaters
1
William Barlow
Brandywine Bass Masters
5/2
17.34
1.50
15.84
40
2
Edward Guidon
Brandywine Bass Masters
5/5
15.72
15.72
39
3
Larry Moore
Brandywine Bass Masters
4/4
11.85
4.48
11.85
38
4
Jeff Townsend
Chester County Bass Masters
4/4
11.11
11.11
37
5
Charles Dorrough
Lancaster County Hawg Hunters
4/2
11.49
1.00
10.49
36
6
Michael Sabbi
Brandywine Bass Masters
4/4
10.48
10.48
35
7
Scott Amig
South Central PA Basscasters
3/3
9.64
9.64
34
8
Robert C. Oberly
Lancaster County Bassmasters
3/2
9.71
.50
9.21
33
9
Raymond Bradshaw III
Lebanon County Bass Anglers
3/3
9.11
9.11
32
10
David E. Mizenko
Border Line Bass Anglers
3/3
8.36
8.36
31
11
Barry Townsend
Brandywine Bass Masters
2/2
5.92
5.92
30
12
Joseph Booker
Brandywine Bass Masters
2/2
5.65
5.65
29
13
Aaron Kassab
Schuylkill County Bass Angler
1/1
3.51
3.51
3.51
28
14
Robert Blake
Lancaster County Hawg Hunters
1/1
3.00
3.00
3.00
27
15
Ed Kay
Brandywine Bass Masters
1/1
2.48
2.48
2.48
26
16
Bruce Bramer
Brandywine Bass Masters
16
Joshua W. Hoshour
Lancaster County Bassmasters
Total Anglers:
17
Total Fish:
45
Ave Fish Weight:
3.01
Total Released:
39
Ave Fish / Angler:
3
Total Weight:
135.37
Ave Weight / Angler:
2.65
– Page 1/2 –

 


 

Pennsylvania Bass Federation District 3
Individual Tournament Results
Place
Name
Club
Fish
Wgt
Pnlty
B/F
Total
Pts
Non-Boaters
1
Michael Burton
Lancaster County Hawg Hunters
5/3
16.85
1.00
5.26
15.85
40
2
Stephen Koch
Tri-County Bass Masters
4/3
12.27
.50
11.77
39
3
Ronald Livers
Brandywine Bass Masters
3/3
9.84
9.84
38
4
Gregory Selby
South Central PA Basscasters
3/3
8.68
8.68
37
5
Ben Cluster
South Central PA Basscasters
3/3
8.29
8.29
36
6
Robert Hockley
Lebanon County Bass Anglers
2/2
5.02
5.02
35
7
Nick Canestra
Brandywine Bass Masters
1/1
3.71
3.71
3.71
34
8
Gary Leranian
Brandywine Bass Masters
1/1
3.62
3.62
3.62
33
9
Daniel Solomon
Brandywine Bass Masters
1/1
2.83
2.83
2.83
32
10
E. Deboeser
Border Line Bass Anglers
1/1
2.51
2.51
2.51
31
11
Sue Blake
Lancaster County Hawg Hunters
11
Dave Ciarletta
Chester County Bass Masters
11
Robert E. Kline
Tri-County Bass Masters
11
David M. Mizenko
Border Line Bass Anglers
11
Philip R. Sullivan
Brandywine Bass Masters
11
Ryan Urso
Brandywine Bass Masters
Total Anglers:
16
Total Fish:
24
Ave Fish Weight:
3.07
Total Released:
21
Ave Fish / Angler:
2
Total Weight:
73.62
Ave Weight / Angler:
1.50
Total for Tournament
Total Anglers:
33
Total Fish:
69
Ave Fish Weight:
3.03
Total Released:
60
Ave Fish / Angler:
2
Total Weight:
208.99
Ave Weight / Angler:
2.09
– Page 2/2 –

 

Pennsylvania Bass Federation District 3
Boater/Non-Boater Year-To-Date Standings
1/01/2011 THRU 5/24/2011
Place
Name
Club
#Evnt
Fish
Wgt
Pen
B/F
Total
Pts
Boaters
1
William Barlow
Brandywine Bass Masters
2
10/ 7
32.92
1.50
4.23
31.42
79
2
Aaron Kassab
Schuylkill County Bass Angler
2
6/ 6
20.23
5.86
20.23
68
2
Robert C. Oberly
Lancaster County Bassmasters
2
7/ 6
19.18
.50
18.68
68
4
Joseph Booker
Brandywine Bass Masters
2
7/ 7
19.88
19.88
67
4
Jeff Townsend
Chester County Bass Masters
2
7/ 7
17.42
17.42
67
6
Raymond Bradshaw III
Lebanon County Bass Anglers
2
7/ 7
18.53
18.53
66
7
Edward Guidon
Brandywine Bass Masters
2
7/ 7
21.07
21.07
65
8
David E. Mizenko
Border Line Bass Anglers
2
6/ 6
15.92
15.92
63
9
Michael Sabbi
Brandywine Bass Masters
2
7/ 7
16.50
16.50
62
10
Larry Moore
Brandywine Bass Masters
2
5/ 5
14.42
4.48
14.42
60
11
Scott Amig
South Central PA Basscasters
2
4/ 4
12.94
3.30
12.94
58
12
Robert Blake
Lancaster County Hawg Hunters
2
2/ 2
5.67
3.00
5.67
50
13
Ed Kay
Brandywine Bass Masters
2
2/ 2
4.91
2.48
4.91
47
14
Kris Bucher
Lebanon County Bass Anglers
1
5/ 5
11.54
11.54
37
15
Troy Davis
Lancaster County Bassmasters
1
4/ 4
9.97
9.97
36
15
Charles Dorrough
Lancaster County Hawg Hunters
2
4/ 2
11.49
1.00
10.49
36
17
Jess Salmon
Blue Mountain Bassmasters
1
4/ 4
8.91
8.91
33
18
Ricky Mummert
South Central PA Basscasters
1
3/ 3
6.52
6.52
31
19
Barry Townsend
Brandywine Bass Masters
2
2/ 2
5.92
5.92
30
20
Thomas D. Brown
Lebanon County Bass Anglers
1
3/ 3
6.18
6.18
29
21
Francis Boncore
Schuylkill County Bass Angler
1
3/ 3
6.14
6.14
28
22
Bruce Bramer
Brandywine Bass Masters
2
2/ 2
3.85
3.85
25
23
Fred Lewis
Leggett`s Creek Bassmasters
1
1/ 1
2.25
2.25
2.25
20
24
Samuel Noel JR
Brandywine Bass Masters
1
1/ 1
2.24
2.24
2.24
19
25
James Weigand
Brandywine Bass Masters
1
1/ 1
2.12
2.12
2.12
18
26
Richard Witushynsky
South Central PA Basscasters
1
1/ 1
2.10
2.10
2.10
17
27
Rocco Confletti
Leggett`s Creek Bassmasters
1
.00
.00
27
Joshua W. Hoshour
Lancaster County Bassmasters
1
.00
.00
27
Mike Shumanis
Tamaqua Bass Club
1
.00
.00
– Page 1 –

Pennsylvania Bass Federation District 3
Boater/Non-Boater Year-To-Date Standings
1/01/2011 THRU 5/24/2011
Place
Name
Club
#Evnt
Fish
Wgt
Pen
B/F
Total
Pts
Non-Boaters
1
Michael Burton
Lancaster County Hawg Hunters
2
8/ 6
22.52
1.00
5.26
21.52
74
1
Gregory Selby
South Central PA Basscasters
2
6/ 6
16.25
16.25
74
3
Robert Hockley
Lebanon County Bass Anglers
2
3/ 3
12.25
7.23
12.25
71
3
Ronald Livers
Brandywine Bass Masters
2
5/ 5
14.59
14.59
71
5
Ben Cluster
South Central PA Basscasters
2
4/ 4
10.70
2.41
10.70
64
6
Daniel Solomon
Brandywine Bass Masters
2
2/ 2
5.14
2.83
5.14
59
7
Scott Umberger
Lebanon County Bass Anglers
1
5/ 5
12.79
12.79
40
8
Stephen Koch
Tri-County Bass Masters
1
4/ 3
12.27
.50
11.77
39
8
Philip R. Sullivan
Brandywine Bass Masters
2
5/ 5
12.39
12.39
39
10
Corbin Gotwalt
South Central PA Basscasters
1
4/ 4
8.66
8.66
38
11
Clark Snitker
Tamaqua Bass Club
1
2/ 2
6.19
6.19
35
12
Nick Canestra
Brandywine Bass Masters
1
1/ 1
3.71
3.71
3.71
34
13
Gary Leranian
Brandywine Bass Masters
2
1/ 1
3.62
3.62
3.62
33
14
Dave Ciarletta
Chester County Bass Masters
2
2/ 2
4.59
4.59
32
15
E. Deboeser
Border Line Bass Anglers
1
1/ 1
2.51
2.51
2.51
31
15
Steven Mulholland
Lebanon County Bass Anglers
1
2/ 2
4.24
4.24
31
17
Robert Davidson
Leggett`s Creek Bassmasters
1
2/
4.27
1.00
3.27
30
18
Ryan Urso
Brandywine Bass Masters
2
1/ 1
3.04
3.04
3.04
29
19
Vincent Riotto
Tamaqua Bass Club
1
1/ 1
2.14
2.14
2.14
26
20
Charles Werner
South Central PA Basscasters
1
1/ 1
2.06
2.06
2.06
25
21
Eddie E Blue
Brandywine Bass Masters
1
1/ 1
1.99
1.99
1.99
24
22
Sue Blake
Lancaster County Hawg Hunters
2
1/ 1
1.93
1.93
1.93
23
23
Robert E. Kline
Tri-County Bass Masters
1
.00
.00
23
Doug Lamborn
Lancaster County Bassmasters
1
.00
.00
23
David M. Mizenko
Border Line Bass Anglers
2
.00
.00
23
Steve Morella
Brandywine Bass Masters
1
.00
.00
23
Charles Stewart
Washbury Bass Club
1
.00
.00
23
Christophe Wilson
Lunker Landers Bass Club
1
.00
.00
23
Dave Wilt
Lancaster County Bassmasters
1
.00
.00