«

»

Jul 10

2010 Mr. Bass West Results

Tournament Details
Location – Lake Chautauqua
Launch Site – Prendergast, NY
Dates – Friday, July 9th and Saturday, July 10th – 2010

PAYOUTS (pending approval)

ANGLER DIVISION                                      CO-ANGLER DIVISION

PlacePerct.Est. AmountPlacePercentageEst. Amount
1st50%$1,050.001st50%$525.00
2nd30%$   629.502nd30%$315.00
3rd20%$   419.503rd20%$210.00

Tournament Results
Well…………………..The lake did not dissappoint my expectations and I cannot wait to return in October when we host our 2010 PA State Championship tournament.  While the lake was fishing pretty tough the past few days due to the extreme heat we’ve had recently and water temps have been around 80 degrees, overall, I thought the quality of the fish was great!!!

I would like to thank the anglers who fished as you guys were awesome to work with over the past couple of days.  I would also like to extend a special thank you to Eril Heil, Jason Dubernas, Mike Pierro, Dave Kozlansky and Tom Murray for all of their assistance…………Without you guys the tournaments would not have been as smooth as they were.  Now onto the results:

– Big Bag of the Tournament was 19.84lbs by Joe Pacholec

– Day #1 Angler Lunker went to Steve Allard with a 5.33lbs largemouth ($190)
– Day #2 Angler Lunker went to Steve Call with a 4.95lbs largemount ($190)

– Day #1 Co-Angler Lunker went to Jamie Hughes with a 3.85lbs. largemouth ($180)
– Day #2 Co-Angler Lunker went to Dan Grove, Sr. with a 4.63lbs. largemouth ($180)

– 1st Place Ranger Bucks went to Steve Call ($300)
– 2nd Place Ranger Bucks went to Mike Pierro ($150)

          ANGLER DIVISION (top five earn berth to championship*)

Place
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
First Name
Joe
Eric
Steve
Steve
Rob
Brian
Brad
Jerry
Tom
Jim
Rich
Brian
Steve
Ray
Mark
Frank
Dan
James
Mike
Last Name
Pacholec
Heil
Call
Allard
Genter
Spencer
Bressler
Hanna
Murray
Lash
Wolota
Kephart
Hughes
Caldwell
Hughes
Malek, Jr.
Swartz III
Smith
Pierro
Club #
8742
1780
3578
1780
1780
10715
10715
10153
6249
3578
10715
1780
10153
6747
1780
10153
8472
1754
10153
Day#1
19.84
15.22
10.73
16.05
10.85
13.53
9.71
14.41
13.13
12.35
8.08
7.51
6.80
8.07
4.20
6.93
6.01
5.36
2.66
Day#2
11.22
14.32
13.56
7.94
11.20
6.19
8.63
3.19
4.47
3.55
4.55
4.48
2.90
1.31
4.51
0.00
0.00
0.00
0.00
Total Weight
31.06*
29.54*
24.29*
23.99*
22.05*
19.72
18.34
17.60
17.60
15.90
12.63
11.99
9.70
9.38
8.71
6.93
6.01
5.36
2.66

 

        Co-ANGLER DIVISION (top five earn berth to championship*)

Place
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
First Name
Ron
David
Jamie
John
Dan
Darrin
Derek
Jeff
Jason
David
Mike
Mike
Ryan
Dan
John
Sean
Curtis
Joe
Richard
Last Name
Cancilla
Kozlansky
Hughes
Osmond
Grove, Jr.
Potts
Severns
Spencer
Dubernas
Adam
Eldridge
Burgess
Nolf
Grove, Sr.
Ringel
Brian
Hughes
Gaut
Say
Club #
10061
8742
10153
8986
10153
1780
10715
10715
8742
10061
5029
5029
10153
10153
1780
6747
10153
1754
1780
Day#1
11.26
12.10
9.50
12.78
5.13
10.28
3.75
10.47
8.05
2.67
1.83
5.00
2.17
0.00
4.19
2.45
2.15
1.79
0.00
Day#2
10.43
6.95
8.56
5.24
11.20
5.92
6.84
0.00
0.00
4.21
3.26
0.00
2.58
4.63
0.00
0.00
0.00
0.00
0.00
Total Weight
21.69*
19.05*
18.06*
18.02*
16.33*
16.20
10.59
10.47
8.05
6.88
5.09
5.00
4.75
4.63
4.19
2.45
2.15
1.79
0.00