Jun 27

2010 District 1 3 7 Lake Oneida Results

TOURNAMENT RESULTS
What a way to end the weekend!!!!

Sunday we concluded the weekend of fishing with one of the largest District 1-3-7 fields over the past three years with a total field of 42 boats (84 aglers).  Here were the top four finishers in both the Angler and Co-Angler Divisions:

ANGLER DIVISION                            CO-ANGLER DIVISION
1st Place – Mike Shumanis – 16.24 ($1,176)                         1st Place – Matt Hartman – 13.71 ($588)
2nd Place – Jon Hardenberg – 13.96 ($588)                          2nd Place – Brad Keding – 13.58 ($294)
3rd Place – Tom Dellinger – 13.70 ($353)                               3rd Place – Sean Brian – 13.41 ($176)
4th Place – Mike Sabbi – 13.43 ($235)                                     4th Place – Corbin Gowalt – 13.30 ($118)

  Lunker in Angler Division was Mike Shumanis with a 4.62lbs. Largemount ($420)
Lunker in Co-Angler Division was Dave Kozlansky with a 4.15lbs. Largemouth ($420)

Here are the final results that also reflect our District 1-3-7 points for the tournament

ANGLER DIVISION

Place
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
First Name
Mike
Jon
Tom
Mike
Bob
Bob
David. E
Frank
Bill
Jesse
James
Shawn
Richard
Kris
Aaron
Travis
Lenny
Joe
Ray
Chris
Jeff
Ray
Scott
Tom
Charles
Larry
Cal
Orville
Jason
Greg
Stacey
Bruce
Sam
Mike
Ron
Norm
Chris
Henry
Ed
Tom
Vince
Norm
Last Name
Shumanis
Hardenberg
Dellinger
Sabbi
Davidson, Jr.
Gilpin
Mizenko
Boncore
Morey
Salmon
Weible
Richards
Witushynsky
Bucher
Kassab
Spittler
Janeski
Pacholec
Bradshaw
Grow
Townsend
Caldwell
Carlisle
Murray
Ward
Moore
Urso
Ortwine
Dubernas
Smith
Smith
Braemer
Noel, Jr.
Newhart
Wolf
Stoffregen
Wilson
Lattermann
Guidon
Brown
DeBoeser
Post
Club#
6978
4039
1632
7536
8742
6815
6250
6696
3861
0363
1632
7795
5875
1632
6696
6696
8742
8742
1632
7536
9166
6747
7795
6249
0363
7536
8742
10705
8742
7795
7536
7536
7536
6249
0363
6696
6249
6249
4039
1632
6250
0363
Weight
16.24
13.96
13.70
13.43
12.47
12.45
12.41
12.07
12.02
11.78
11.76
11.74
11.66
11.57
11.44
11.34
10.99
10.82
10.77
10.71
10.27
10.22
10.15
10.08
9.79
9.64
9.62
9.39
9.18
8.85
8.78
8.55
8.44
8.01
7.72
6.91
5.10
4.70
3.99
3.58
1.59
0.00
Points
40
39
38
37
36
35
34
33
32
31
30
29
28
27
26
25
24
23
22
21
20
19
18
17
16
15
14
13
12
11
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
0

CO-ANGLER DIVISION

Place
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
First Name
Matt
Brad
Sean
Corbin
Ed
Dan
Dan
Brian
John Paul
David
Jesse
Ron
George
Rob
Bob
Steve
Gary
Steve
Steve
Kerry
Steve
Nathan
Ryan
Jonathan
David M.
James
Lynn
Somang
Scott
Ron
Bob
Jim
Jeff
John
Mike
Chris
Steve
Robert
Phil
Jeff
Scott
Mike
Last Name
Hartman
Keding
Brian
Gowalt
Kay
Swartz III
Augustine
Fitch
Kuckla
Kozlansky
Snyder
Livers
Bowers
Gable
Davidson, Sr.
Lowe
Kernop
Carter
Morella
Spittler
Mulholland
Trone
Urso
Hoysock
Mizenko
Weigand
Post
Kim
Umberger
Walter
Hockley
Hein
Dubernas
Osmond
Burton
Burke
Koch
Blake
Sullivan
Lankford
Fankhanel
Kolachny
Club#
1632
4039
6747
5875
7536
8742
9166
9166
8742
8742
6696
7536
6815
0363
8742
10705
7795
6249
7536
6696
1632
6250
7536
6696
6250
7536
0363
7795
1632
6249
1632
1632
8742
8986
6742
7795
10422
6747
7536
7536
6978
7536
Weight
13.71
13.58
13.41
13.30
12.67
12.28
12.06
11.84
11.23
10.94
10.77
10.66
10.64
10.62
10.56
10.41
10.28
10.23
9.67
9.57
9.32
8.69
8.48
8.47
7.18
6.46
6.40
5.91
5.59
4.80
4.10
3.98
3.90
3.11
2.32
2.29
2.23
1.28
1.19
0.00
0.00
0.00
Points
40
39
38
37
36
35
34
33
32
31
30
29
28
27
26
25
24
23
22
21
20
19
18
17
16
15
14
13
12
11
10
9
8
7
6
5
4
3
2
0
0
0